fbpx
33.8 C
Skopje

Собранието почна да праќа двојазични соопштенија

АКТУЕЛНО

Претседателот на македонскиот парламент Талат Џафери, денес своето обраќање пред присутните го почна на албански јазик, ги поздрави, а потоа средбата продолжи зад затворени врати.

Џафери предизвика тензии уште на својот прв работен ден откако стана претседател на Собранието. Штом влезе во кабинетот тој стави на масата албанско национално знаме.

Она што е интересно е дека од денеска од кабинетот на претседателот на Собранието на РМ до медиумите беа испратени имејлови покрај на македонски, и на албански јазик, за кој ги информираат медиумите за активностите на претседателот на Собранието, Талат Џафери.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -