fbpx
29.8 C
Skopje

(ВИДЕО) Кирацовски: Соодветно да се казнат насилниците кои учествуваа во нападот на пратениците!

АКТУЕЛНО

„На 27 април не се случи само насилство во Собранието, туку се случи и терористичко загрозување на уставниот поредок. На 27 април во Собранието се изврши планиран организиран и контролиран, за среќа неуспешен обид за убиство на дел од пратениците.

Пресудите на дел од обвинетите кои што ги видоме пред некој ден претставуваат срам за ова судство и се апсолутно несоодветни. Ако судот и обвинителстото продолжат на ист начин да ги третираат и останатите насилници кои се обвинети, им порачувам дека ќе станат апсолутно, соучесници во злоделата од 27 април.

Јавното обвинителство мора посоодветно да се зафати со работата околу расветлувањето на овој случај, мора да се пронајдат сторителите, соодветно да се обвинат и соодветно да се казнат. Во спротивно, ќе се испрати несоодветна порака во јавноста, порака за неказнивост и наместо спласнување на ваквите негативни дејанија, ќе се изврши поттик на истите“, изјави Александар Кирацовски, потпретседател на СДСМ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -