fbpx
21.8 C
Skopje

Заев ќе ја информира јавноста за Договорот со Бугарија

АКТУЕЛНО

Премиерот Зоран Заев попладенво на прес-конференција во Владата (15:00) ќе ја информира јавноста за усогласениот текст на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија, кој беше усвоен на синоќешната владина седница.

На прес конференцијата ќе присуствува и министерот за надворешни работи Никола Димитров.

Влада на синоќешната седница го прифати Извештајот за извршените преговори и усогласениот текст на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Владата донесе одлука со којашто се определува премиерот Зоран Заев да го потпише Договорот.

 Извор: А1 он

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -