8.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Артан Груби се надева законот за јазиците да биде изгласан до крајот на годинава

Артан Груби од ДУИ го поздрави гласањето на СДСМ и коалицијата на законот за јазици и додаде дека се надева дека комисиската расправа ќе помине во најдобар ред и законот ќе биде донесен оваа година.  Груби рече дека тој и неговата партија се разочарани од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа против но се надева дека ќе ја променат оваа одлука и ќе гласаат позитивно кога ќе дојде време за изгласување на законот. Груби истакна дека законот за јазиците е производ од политички договор помеѓу СДСМ и ДУИ и смета дека ќе биде изгласан бидејќи не се коси со Уставот.

 

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -