35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Ципрас предупреди дека Ердоган, се повеќе се оддалечува од ЕУ

Грчкиот премиер Алексис Ципрас предупреди дека Турција се повеќе се оддалечува од ЕУ. Ципрас настојува Ердоган да ги поткрепи своите добри зборови и дела, и тоа конкретно по случајот со двата грчки воени службеници, уапсени минатиот месец на границата меѓу двете земји.

Очекуваме час поскоро да ни бидат вратени во полна согласност со принципите на меѓународното право и отфрлуваме катеогрично какви да и се условувања, кои ни се поставуваат, рече Ципрас.

поврзани објави

Последни објави