fbpx
7.8 C
Skopje

Оваа билка ги брка комарците и другите инсекти од вашиот дом засекогаш

АКТУЕЛНО

Ова средство може да биде адекватна замена за скапите производи кои се продаваат како спрејови или течности против инсекти.

Едноставно, засадете ја оваа билка и секогаш ќе имате при рака ефикасно природно средство против инсекти и штетници.

Многу е едноставно, сè што ви е потребно е свежо нане. Купете неколку саксии и распоредете ги во својот дом или прошетајте до некоја ливада и пресадете неколку коренчиња.

Исто така, доколку сакате да бидете сигурни дека нема да се вратат, можете да направите и посебна течност. Се работи за многу концентриран чај од нане.

Постапка:

Исушени листови од нане, ставете во врела вода. Оставете ги околу 10 минути во водата, процедете и пресипете во шишенце со распрскувач.

Попрскајте со оваа течност секаде каде што се присутнни инсектите.

Тие најчесто се движат по рабовите на ѕидовите и кујнските елементи.

Видео:

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -