fbpx
6.8 C
Skopje

Постојано правите погрешен потег: Еве го решението да го задржите лебот свеж!

АКТУЕЛНО

Извештајот на тема, храната и нејзиното складирање кое го спроведе Универзитетот во Небарска, покажа дека лебот каде и да го држиме, доколку е на собна температура, ќе пропадне за најдолго една недела, а често и пократко.

На сето тоа, бавните буѓи кои патуваат низ воздухот стигнуваат до лебот, имаат долги корени, често им треба повеќе дена да се покажат во плаво-зелена нијанса по која ги препознаваме.

Затоа, препораката на експертите е лебот да го чувате во замрзнувач или фрижидер.

Во овие ситуации шансите да се појави буѓа на лебот се минимални, а може да истрае и три месеци.

Кога ќе го стоплите, ќе делува како свеж, штотуку купен. Ако лебот го јадете и користите, само држете го во фрижидер, во кеса за замрзнување.

А ако не го јадете следните дена, исечете го на кришки исфрлете го воздухот и замрзнете.

Кога ќе сакате да го одмрзнете лебот, загрејте го или во микробранова на 15 до 25 секунди, или на решетките од рерната на 160 степени на некои пет минути.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -