fbpx
10.8 C
Skopje

СИТЕ ЈА ИМАТЕ ДОМА: Запалете ја оваа билка и ќе се случи нешто неверојатно

АКТУЕЛНО

Најдобар начин е да ставите свежи или суви листови во жешка вода и да ја вдишувате пареата. Од ловоровиот лист има многу повеќе корист отколку само ставањето во храната за да и даде арома.

Тој го успорува стареење, смирува, помага во борбата против бактериите, ги лечи дишните патишта. Ловоровиот лист е чудотворна билка и штета е да се користи само како додаток во исхраната.

Ова се неколку начини како да го користите за подобрување на вашето здравје:

Помага при чувство на мачнина и замор, расонува – комбинацијата на хемикалии во ловоровиот лист делува смирувачки на телото и психата. Се што треба да направите е да запалите неколку листови во просторијата и да го вдишувате тој чад. Но, тоа не го правете пред спиење бидејќи мирисот на запален ловоров лист ќе ве разбуди.

Ловоровиот лист исто така е стимуланс за дишните патишта и може да помогне при исфрлањето на секретот од плуќата. Најдобар начин е да ставите свежи или суви листови во жешка вода и да ја вдишувате пареата – да се инхалирате. Помага и мачкање со масло од ловор по градите. Тоа лечи и алергии и астма.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -