fbpx
1.8 C
Skopje

Борисов: Земјите од Балканот ќе формираат заедничка компанија за пренос на електрична енергија

АКТУЕЛНО

Балканот има капацитет да стане силен економски регион, изјави денеска бугарскиот премиер, Бојко Борисов во Подгорица за време на заедничката прес-конференција по состанокот со црногорскиот премиер, Душко Марковиќ.

Еден од начините да се постигне ова е делумното враќање на кредитите што меѓународните финансиски институции можат да ги обезбедат за поврзување на Балканот, наплата на патарините и постоење на едноков надомест за користење на патишта во регионот, додаде бугарскиот премиер.

Претседателот на бугарската Влада ја повика земјата и да ги интензивира напорите за отворање на уште две поглавја во процесот на пристапување кон ЕУ. Борисов денеска оствари средба и со црногорскиот претседател, Мило Ѓукановиќ.

Борисов по средбите најави дека двете земји ќе формираат и заедничка компанија за пренос на електрична енергија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -