6.8 C
Skopje
Tuesday, November 28, 2023

Додека сите мислат за случувањата во Собрание: Од ноќеска на полноќ, нови цени на дизелот и бензинот

Малопродажните цени на бензините „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“, од ноќеска на полноќ се зголемуваат за еден односно 1,50 денари од литар, а „еуродизел“ поскапува за два денара, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

„Еуросупер БС-95“ ќе се продава за 74,50 денари, „еуросупер БС-98“ за 76,50, а „еуродизел“ за 69 денари.

Регулаторната комисија го образложува поскапувањето на горивата со зголемување на просечната цена на суровата нафта за 4,74 отсто во изминатите две недели.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува за 2,659 ден/кг во однос на цената утврдена со Одлуката од 01.10.2018 година и со тоа цената на мазутот М-1 НС изнесува 38,409 ден/кг.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -