6.8 C
Skopje
Tuesday, November 28, 2023

„Одамна“ немаше: Од денес нови протести пред Собрание под мотото – Борбата за Македонија започнува

По повод на промена на уставното име, денес пред Собранието во знак на револт откако со двотретинско мнозинство во петокот беше изгласана иницијативата за измени во Уставот ќе започне протес.

Истиот е најавен на социјалните мрежи под мотото „Борбата за Македонија започнува!“ Како што велат организаторите протестот ќе започне во 16 часот, а може и подоцна.

„Собирот започнува во 16.00, односно кога ќе можат повеќето после работа, и 17.00, небитно кога, а трае до 21, не е ограничено точно време“, стои во најавата.

Претходно на масовен граѓански отпор повикаа и од партијата Левица. Од таму исто така најавија организирање протести пред Собранието во сите фази од носење на уставните измени.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -