Канзуров до Тодор Петров: Има ли поголем доказ од писмото на Делчев до Малешевски каде самиот се изјаснува за бугарин? (Видео)

0
1
Foto

Гости во вечерашната емисија на „Само вистина“ на Канал5 беа Виктор Канзуров и Тодор Петров. Приложувајќи ги своите аргументи, соговорниците дискутираа на темата Скопје – Софија – дали е до „зреењето“?

Канзуров на прашањето на новинарката дали има било каков документ кој покажува дека Гоце Делчев е бугарин, одговори дека има таков документ и притоа рече:

Ова е писмо од Гоце Делчев до Никола Малешевски од крајот на 19 век каде што Гоце Делчев му се обраќа на Никола со зборовите:

– Гоце Делчев: Що можем да правим, когато сме си българи, и всички страдаме от една обща болест.

Линк од емисијата во која гости беа Виктор Канзуров и Тодор Петров во продолжение:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here