7.8 C
Skopje
Wednesday, February 28, 2024

Димовски: Мандатот нема да биде продолжен, СЈО е завршена тема

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски во емисијата Клик Плус на ТВ 21 истакна дека СЈО е завршена тема, затоа што мандатот нема да биде продолжен, бидејќи нема да добие поддршка од сите политички партии.

„СЈО има мандат од 18 месеци да покренат обвиненија и 5 години да ги заврши предметите. Од тој аспект СЈО овеќе не е предмет на дебата ни помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, ниту против СДСМ и ДУИ“, истакна Димовски.

Во дел од другите одговори кои ги даде Димовски, порача дека проблем за составување на Влада помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ не бил СЈО, туку предлогот за албанскиот јазик.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -