fbpx
35.8 C
Skopje

Турција планира да поднесе жалба против Холандија во ОН, ОБСЕ и Советот на Европа

АКТУЕЛНО

Турција планира да поднесе жалба против Холандија во ОН, Организација за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ) и Советот на Европа, бидејќи смета дека Амстердам прекршил сегменти од Виенската конвенција за дипломатски односи.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа и се закани на Холандија со дипломатски санкции и изјави дека ќе ја тужи во Европскиот суд за правда поради забраната, наложена од Хаг, за турските министри да говорат на митинзи во холандските градови.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -