Fri. Sep 22nd, 2023

Category: Актуелно

Упатени закани по живот кон градоначалникот на Гази Баба – загрозена е неговата безбедност

Дознаваме загрозена е безбедноста на градоначалникот на општина Гази Баба Бобан Стефковски. Loading… Ваквата ситуација доаѓа по спроведувањето на рушењето на дивоградба изградена на државно земјиште во Инџиково која беше…

Пендаровски откриваше биста на Мајка Тереза во косовската амбасада, но што е со почитта кон неа во Македонија?

Претседателите на Македонија, на Албанија и на Косово, Стево Пендаровски, Бајрам Бегај и Вјоса Османи попладнево во амбасадата на Косово открија биста на Мајка Тереза, симболично застанувајќи зад неа како…

Зошто Антиќ му подари патики со српски симболи на Вучиќ во сред Македонија? Вака ли ќе си ја сакаме државата?

Претседателот на Србија Александар Вучиќ кој секогаш со воодушевување е пречекан во Македонија од страна на македонските граѓани, доби подарок од кошаркарот Перо Антиќ со симболи од српското лого. „Со…

ПРАВДА ЗА ЖРТВИТЕ: Нов протест пред Влада и пред ОЈО на онколошки пациенти и нивни роднини

Неформална група „Протест против убиството на Онкологија“ за денеска во 18 часот пред Владата и пред ОЈО закажа протест против, како што велат, криминалот во Клиниката за онкологија. Ќе се…

Тешка сообраќајна несреќа на влезот во Грција- четворица загинати, десетици повредени во судар на грчки автомобил и автобус со српски туристи

Три лица загинаа рано утрово во грчката област Поликастро, во близина на македонско-грчката граница, во тешка сообраќајна несреќа во која учествувале автобус со српски регистарски таблички и автомобил. Во несреќата…

Градоначалникот на Гази Баба урива дивоградба во Инџиково – овде ќе има детска градинка!

НИКОЈ НЕ Е НАД ЗАКОНОТ! Од 5 часот утрово сум на терен заедно со инспекциските служби. Се реализира акцијата за уривање на дивоградбата во Инџиково. Место за дивеењето на урбаната…

Мицкоски: Злоупотребено е европското знаменце, но ветувам, ОДГОВОРНОСТ ќе има!

СДСМ и ДУИ се спремаат за опозиција и криминалот кои што го правеа изминатите 6 години сакаат на овој начин да го сокријат, вака ги коментираше претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан…

(Видео) Пожарот стигна до првите куќи во Бељаковце, изгоре дрвена куќарка во Димонце – се слушаат пукотници

(Видео) Пожарот стигна до првите куќи во Бељаковце, изгоре дрвена куќарка во Димонце – се слушаат пукотници. Противпожарните екипи се борат со пожарите во Старо Нагоричане, пришто досега изгореа една…

Сестрата на Коста можен клучен сведок во истрагата: имале заедничка соба, заедно биле цел ден пред масакрот

Во претходниот месец беа сослушани пет членови на семејството и лица кои имале или требало да имаат близок контакт со момчето убиец, кое го изврши масакрот во основното училиште „Владислав…

Нападната е Москва, се огласи Путин, но и САД! (ФОТО)

Нападната е Москва, главниот град на Русија. Нападот со украински беспилотни летала врз цивилни објекти во Москва е терористички акт, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин. Тој додаде дека нападната…

Драматични фотографии од Косово: Повредени припадници на КФОР се влечат по земјата, НАТО ќе распоредува дополнителни сили

Неколку повредени припадници на КФОР можеле да се забележат за време на немирните протести како лежат повредени на улиците на Звечани по интервенцијата на мировната мисија. Како што објави Радио…

Македонија ТАГУВА: Почина кралот Ферус Мустафов

По кусо боледување, ноќеска на 72 години почина кралот на ромската музика, Ферус Мустафов. Мустафов ќе биде погребан во Штип, каде е роден и каде последните години живеел со семејството.…