6.8 C
Skopje
Tuesday, November 28, 2023

Силно невреме ја погоди Далмација -откорнати дрвја, поплавени патишта, три региони под црвена тревога

Управата за цивилна заштита објави нови предупредувања поради невремето што ја зафати Хрватска.

Синоптичарите на ДХМЗ издадоа црвено предупредување за невреме со грмотевици во регионите на Сплит и Книн и Дубровник поради обилни врнежи пропратени со грмежи и голема веројатност за урбани и поројни поплави, локално можна појава на град.

Поизразен дожд пропратен со грмежи, по можност пороен дожд се движи од правец на Ѓаково кон Барања.

Управата за цивилна заштита на Министерството за внатрешни работи на Република Хрватска, пренесе краткорочно предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод, во кое се вели дека „поизразен дожд пропратен со грмежи, најверојатно пороен дожд“ ќе се движи од правец на Ѓаково кон Барања во текот на следните часови.

Дирекцијата ги предупреди и жителите на тој крај да не остануваат на отворен простор доколку не мораат и да бараат засолниште во затворени места.

Југото откорнал и соборил дрвја на југот на Хрватска. Како што објавија читателите на Дубровнички дневник, силен ветер откорнал дрвја во Саплунара и предизвикал проблеми на островот.

На Мљет во Саплунара, во Стон и Броче паднати дрвја завршија на патот.

Попладнево многу бурно невреме што го зафати источниот дел на островот Мљет предизвика паѓање дрвја во Саплунара и го блокираше сообраќајот“, изјави командантот на ЈВП Мљет Марио Дабелиќ и додаде дека паднале вкупно седум борови.

Граѓаните известуваат дека во невремето биле оштетени и покриви.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -