15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Фетел победи на првото ГП сезоната и најави доминација на Ферари

Германецот во болидот на Ферари, Себастиан Фетел победи на првата овосезонска трка во Формула 1 која се одржа во Мелбурн.

Ова беше прва победа на Фетел после една ипол година. На пиедесталот го прдружува лутиот ривал Луис Хамилтон а трет беше Валери Ботас од Мерцедес.

Хамилтон имаше предност на стартот на трката, но влегувањето во боксот скапо го чинеше и ја загуби предноста. А Фетел немаше проблеми до крајот да го задржи првото место.

Четврти беше Кими Раиконен, десетката ја заокружуваат: Макс Верстапен, Фелипе Маса, Серхио Перез, Карлос Саинц, Даниел Квјат и Естебан Окон

Следната трка во Ф1 циркузот е на 9. април која се вози во кинески Шангај.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави