fbpx
28.8 C
Skopje

Витаминот Б- комплекс е неопходен за функционирањето на нервниот систем

АКТУЕЛНО

Доволно внесување на витамини и минерали се неопходни за непречено функционирање на нашите органи и севкупното здравје на организмот.

Кога станува збор за нервниот ситем од клучна важност е витамниот Б- комплекс. Витаминот Б1 (тиамин) и Б2 (рибофлавин) се неопходни за правилно функционирање на нервниот систем мускулите и срцето. Рибофлавинот истотака помага и при превенција од мигрена.

Витамните Б6 и Б9 (фолна киселина) и Б12 учестуваат во синтезата на неуространсмитерит кој понекогаш се нарекува хормон на среќата , а витамин Б6 е значаен за метаболизмот магнезиум, минерал кој делува смирувачки на нервниот систем.

Неодамна истражување покажало дека вклучувајќи суплементи на витаминот Б- комплекс во редовната терапија на пациентите со шизофренија би можело значајно да ги намали симптомите на оваа болест.

 

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -