fbpx
29.8 C
Skopje

Висока излезеност на изборите во Бугарија до 17:00 часот

АКТУЕЛНО

Висока излезеност бележи денешното гласање  за избор на 44. парламент. Според досегашните податоци од Централната изборна комисија во Бугарија гласале над 3 милиони луѓе.

Кон 17:00 часот излезеноста е 42, 74 % изјави портпаролот на ЦИК, Камелија Нејкова. За споредба, излезеноста на претходните парламентарни избори била 39, 1 %.

Највисока е излезеноста во областа на Софија – 50, 02 %, во Пловдив 40, 98 %, во Варна 42, 34 %, во Бургас 46, 56 и во Шумен 40, 96 %.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -