15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Утре ќе се избира претседател на Собранието?

Утре ќе продолжи конститутивната седница во Собранието. Треба да профункционира комисијата за избори и именувања, откако партиите се согласија за нејзиниот состав. Претседател на комисијата е Илија Димовски.

Од ДУИ најавуваат дека Талат Џафери ќе биде претседател на Собранието, а од БЕСА истакнаа дека ќе поднесат свој кандидат и дека нема да го поддржат кандидатот на ДУИ.

Сите тие предлози ќе се најдат пред пратениците на Собранието, а 61 пратеник ќе мора да застанат зад еден кандидат за да биде избран претседател на Собранието.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави