24.8 C
Skopje
Sunday, May 19, 2024
spot_img
spot_img

Од палата до ќелија: Поранешна претседателка стана затвореник

Поранешната претседателка на Јужна Кореја, Парк Геун- Хје сега е позната само како затвореник број 503 и се наоѓа во самица од големина 10.6 квадратни метри, што е скоро два пати поголема од обичната самица со површина од 6.5 квадратни метри.

После апсењето, поранешната претседателка ја помина првата ноќ во самица. Добила и затворска униформа, ќебе и чинија за мензата, пренесува „АФП“.

Чуварите кој ја придружувале изјавиле дека се расплакала кога ја видела ќелијата и односот кон неа. Потпаролот на сеулскиот окружен суд вчера соопштил дека поранешната претседателка на државата е уапсена поради тоа што е осомничена за корупција и злоупотреба на службената должност.

 

 

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави