15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Во Нигерија за пет месеци од менингитис умреле 330 луѓе

Во Нигерија од менингитис во последните пет месеци умреле 330 луѓе, соопштуваат од Министерството за здравје.

Бројот на заразени е 2.524, вклучувајќи ги и 330 смртни случаи, се наведува во соопштението. Епидемијата менингитис не е реткост во Нигерија, земја во „ менингитичкиот појас“ кој се простира од Сенегал до Етиопија.

Од анализите е потврдено дека е во прашање менингитис од нов тип, соја Ц. Најпогодена група се децата од пет до 14 години. Нигерија би требало во наредниве денови да добие 500.000 дози на вакцини против менингитисот.

 

 

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави