15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Нови апсења во Москва за политичките непријатели на Путин

Најмалку 29 лица се уапсени денеска во Москва во врска со антивладините протести против корупцијата во изминатите денови. Официјалните информации за нивното задржување е дека тие го прекршиле јавниот ред во руската престолнина, посочи пресслужбата на московската полиција.

Новинар на француската агенција на местото на настанот, исто така потврдил дека бил сведок на апсењето на околу 30 лица.

Предводник на протестите е опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој беше осуден на 15 дена затвор.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави