fbpx
16.8 C
Skopje

ВИДЕО: „Манифест за Македонија“, најновиот предлог на ВМРО-ДПМНЕ

АКТУЕЛНО

Од седиштето на ВМРО-ДПМНЕ по Патоказот за решение од политичката криза, излегоа и со Манифест кој според членовите на Извршниот Комитет на партијата, Антонијо Милошоски, Никола Попоски и Илија Димовски конечно би можел да донесе промена за постабилна состојба.

Во Манифестот меѓудругото се предвидува негување на добрососедските односи, непроменливост на границите и гради иднина врз основа на политување на човековите права.

Приоритите би биле Унијата и НАТО, а исто така Манифестот е со предлог за промена на изборниот модел или да биде мнозиски односно граѓаните да ги бираат своите претставнии во Собранието, а победникот би добил и дополнителни 20 пратеници.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -