15.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Десетици повредени по протестите во Венецуела

Над 50 лица биле повредени во вторникот при судири со органите на редот за време на протестен марш на опозицијата во венецуелската престолнина Каракас, соопшти претседателот на опозицијата Хулио Борхес.

Демонстрантите оделе кон парламентот, но нивното движење билo спреченo од полициски.

Борхес истакнува дека 80-годишен маж бил ранет во окото, а 39-годишна жена добила прострелна рана. Од задушлив гас настрадале неколку пратеници од парламентот на земјата и еден од лидерите на опозицијата, гувернерот на државата Миранда Енрике Каприлес. Приведени се повеќе од десет лица.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави