fbpx
15.8 C
Skopje

Гевгелија на референдум гласа за или против рудници за злато на Кожув

АКТУЕЛНО

Жителите на Гевгелија утре на референдум ќе треба да се произнесат за прашањето дали да се прават истражувања на терен за да се отворат рудници за злато на територија на нивната општина.

Причината за ваквиот референдум се најавите за геолошки испитувања на падините на планината Кожуф, што, според активистите на граѓанската иницијатива „Спас за нас“, ќе се вршат со експлозив и голема механизација, а потоа за златото ќе биде употребуван цијаниц.

Државниот секретар во Министерството за животна средина, Соња Лепиткова, пак, тврди дека граѓаните на општина Гевгелија се изманипулирани од луѓе кои даваат нестручни паушални изјави за влијанието врз животната средина на рудник кој не се знае дали ќе се отвора, бидејќи моментално, според неа, на теренот се вршат само испитувања.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -