fbpx
15.8 C
Skopje

Трамп: Од сите светски лидери најсилна хемија имам со Меркел

АКТУЕЛНО

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека од сите светски лидери “најсилна хемија” почувствувал со германската канцеларка Ангела Меркел – нешто кое што тој самиот не го очекувал. “Многу силна хемија почувствував со Меркел.

„Една од најдобрите хемии ја имав со Меркел…и мислам дека некој извика, „ракувај се со неа, ракувај се со неа“. Но тоа не го слушнав. Јас со неа веќе се ракував четири пати, бидејќи заедно бевме долго време“, изјави Трамп во интервју за АП

Трамп вели дека и самиот тој тоа не го очекувал бидејќи двајцата лидери имаат различни ставови за миграцијата и НАТО.

Трамп посочи дека таква “хемија” чувствувал и со други лидери, меѓу кои и египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -