fbpx
17.8 C
Skopje

Трамп: САД и Австралија имаат „одлично пријателство“

АКТУЕЛНО

Американскиот претседател Доналд Трамп во Њујорк разговараше со премиерот на Австралија, Малколм Турнбул и билатералните односи ги оцени како „одлично пријателство“.

Трамп посочи дека е надминат спорот кој настана поради неговите претходни изјави дека е „невероватно разочаран“ бидејќи неговиот претходник Барак Обама се согласил на договор со Австралија, со кј се овозможува прием на муслимански бегалци во САД.

– Тоа го решивме, И тогаш имавме добар разговор. Медиумите претераа. Не сме деца, посочи Трамп.

Трамп првпат од доаѓањето на власт се сретнува со странски официјални претставници во Њујорк, каде неколку стотина луѓе протестираа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -