fbpx
28.8 C
Skopje

Молдавија не сака да влезе во НАТО

АКТУЕЛНО

Молдавија сака да ја  зачува неутралноста и категорично ја отфрла идејата за влез во НАТО , изјави претседателот  Игор Додо на состанокот со претседателот на руската државно собрание Вјачеслав Володин. “Има три-четири работи кои не можат да бидат предмет на преговори – нашата државност, односно чувањето на Молдавија и необединувањето со некакви земји, нашата неутралност, ние категорично не го прифаќаме НАТО, третиот принципиелен момент е нашето православие. Односно, немаме потреба од европските вредности кои се обидуваат да ни ги  наметнуваат на секаков можен начин “, истакна шефот на државата.

И четвртиот е стратешкото партнерство со нашите пријатели од Русија, додаде Игор Додо.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -