fbpx
24.8 C
Skopje

Анкета: Партијата на Макрон ќе освои мнозинство на парламентарните избори во Франција

АКТУЕЛНО

Партијата на францускиот претседател Емануел Макрон ќе освои приближно една третина од гласовите на парламентарните избори во јуни и ќе си обезбеди солидно мнозинство, покажува анкетата на Француаскиот институт за истражување на јавното мнение и консултантската компанија „Фидусијал“ за списанието „Пари мач“, пренесуваат британските медиуми.

Партијата на Макрон, „Републиката напред“, ќе освои 31 процент од гласовите во првиот круг од изборите на 11 јуни. При последната анкета, што беше направена на 4-5 мај, пред Макрон да биде избран за претседател, прогнозите беа дека партијата ќе освои 22 проценти.

Конзервативната партија „Републиканци“ ќе освои 19 проценти, крајнодесничарскиот Национален фронт ќе освои 18 проценти, крајнолевичарската партија „Непокорна Франција“ ќе осволи 15 проценти, а Француската социјалистичка партија едвај седум проценти.

Тоа ќе биде многу под освоените 29,5 проценти на социјалистите на минатите парламентарни избори од 2012 година, кои на нив и нивните сојузници им обезбедија мнозинство во Парламентот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -