fbpx
1.8 C
Skopje

Владата го прифати текстот на Договорот за добрососедство со Бугарија

АКТУЕЛНО

Владата на Република Македонија доцна синоќа на посебна владина седница го прифати Извештајот за извршените преговори за текстот на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија и го прифати усогласениот текст на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Владата донесе одлука со којашто се определува претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, да го потпише Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија.

Пред една недела по завршувањето на затворената седница на собраниската Комисија за надворешна политика на која се презентираше Нацрт-договорот за добрососедство, премиерот Зоран Заев изјави дека се надева договорот да биде потпишан до 1 август оваа година.

Договорот за добрососедство ќе стапи во сила откако ќе биде ратифициран од страна на македонскиот и бугарскиот парламент.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -