14.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Рама ја повика Србија да го признае Косово

Српското признавање на Косово би било јасно решение на патот од темниот тунел кон светлината, напиша на својот фејсбук-профил албанскиот премиер, Еди Рама, пренесува белгардскиот весник „Данас“.
Апелирајќи за продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина, Рама ја пофали статијата напишана од претседателот Александар

Вучиќ за весникот „Блиц“, во која се истакнува дека внатрешниот дијалог за Косово е од клучно значење за иднината на Србија и на српскиот народ.

„Време е како народ да престанеме да ја туркаме главата во песок, да се обидеме да бидеме реални, да не дозволиме да изгубиме или предадеме на некого она што го имаме, но и да не чекаме да ни биде вратено во рацете она што одамна сме го изгубиле“, напиша Вучиќ во својот пост.

Токму овој цитат Рама го цитира во соопштението на социјалната мрежа.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави