fbpx
11.8 C
Skopje

Затуроска: Како е можно „Санос“ со три вработени да произведе 5 автобуси?

АКТУЕЛНО

Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ во изјава за медиумите рече дека „Санос“ наместо да одговори уште повеќе се заплеткува во скандалот бидејќи јавноста не видела работен процес, а ниту работниците. Според неа тие не кажале како фирма со 3 вработени, бројка која во јавноста била објавена, успеале да произведат 5 и да најават извоз на 70 други автобуси.

– Овде се работи за измама која може да се запише во Гинисовата книга на рекорди. Во ваква крајно сомнителна зделка уште посомнително е што Зоран Заев најави дека ќе и доделува државни субвенции во милионски износи. Граѓаните со право се прашуваат како се трошат нивните пари и дали се прават малверзации од кои ќе се одлеваат пари на приватни сметки, рече Затуроска.

Таа побара јавноста да биде информирана колку вработени има „Санос“ и дали тие изработуваат или само репарираат автобуси, бидејќи тоа е клучно околу исплатата на средства или поврат на ДДВ. Затуроска додаде дека според нивните информации има само тројца вработени и рече дека работа на обвинителството е да провери дали се работи за измама која завршува како криминал.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -