27.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

Маркон во вторник ќе предложи план за реформи на ЕУ

Францускиот претседател Емануел Макрон во вторник во обраќање на универзитетот Сорбона ќе предложи план за реформи на Европската унија, соопшти синоќа Елисејската палата.

Во соопштението се посочува дека Макрон ќе предложи план од 10 точки за реформи, меѓу кои и за засилување на економската и монетарната унија, за подобрување на европската одбрана, за мигрантската политика и за усогласување на социјалните и даночните политики меѓу членките на ЕУ.

Говорот на Макрон ќе се одржи само два дена по парламентарните избори во Гермнаија, од чии резултати во голема мерка ќе зависат идните планови за засилување на европската интеграција.

поврзани објави

Последни објави