4.8 C
Skopje
Friday, February 23, 2024

Идеалните 11 Афиканци во квалификациите за СП, предводени од ѕвездите во Премиерлиага

За разлика од Европа и Америка каде што квалификациите за Светското првенство завршија, во Африка тие се уште не се и преостанува уште едно коло.

Но од прикажанот во досегашниот дел од нив, лесно може да се состават првите 11 кои се предводени од ѕвездите од Премиерлигата.

На голот би бил Онианго, голманот на Уганда кој единствено на оваа листа не е ѕвезда но заслужува место бидејќи на пет меча прми само еден гол.

Во одбраната се Серџо Ауриер од ПСЖ, Ерик Бејли од Манчестер Јунајтед (Брег на Слонова Коска), Калиду Кулибали од Наполи (Сенегали).

На крилните позиции се Нигеријците Виктор Мосес од Челзи и Алекс Ивоби од Арсенал.

Во средина се Франк Кеси од Милан (Брегн на Слонова Коска) и Наби Кеита од Лајпциг (Гвинеја). Потоа тука е и Мохамед Салах од Ливерпул (Египет).

Во нападот Садио Мане од Ливерпул (Сенегали) и Винсент Абоубакар од Порто (Камерун.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -