8.8 C
Skopje
Thursday, February 22, 2024

Австрија нема да организира референдум за своето членство во ЕУ

Црно-сината коалиција на Австриската народна партија (АНП) и “Партија на слободата на Австрија” нема да организираат референдум за членството на земјата во Европската унија, пренесува AFP. Ова стана јасно во рамките на прес-конференција, на која лидерите на двете партии ја презентираа својата програма за управување.
“Ние стоиме позади ЕУ. Но, тоа не значи дека не можеме да бидеме критични кон Унијата “, изјави претседателот на” Партија на слободата на Австрија “Хајнц-Кристијан Штрахе.
Претходно лидерот на Австриската народна партија (АНП) Себастијан Курц и претседателот на “Партија на слободата на Австрија” Хајнц-Кристијан Штрахе го информираа претседателот на државата Александер Ван Дер Белен за успешното завршување на преговорите за составување на владејачка коалиција во Виена .

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -