15.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Џаред Лето со порака до бугарскиот премиер Борисов за спас за НП Пирин

Познатиот актер и музичар Џаред Лето преку Твитер го повика бугарскиот премиер, Бојко Борисов да го заштити Националниот парк Пирин.

– Бојко Борисов, Ве молам заштитете го Националниот парк Пирин од прекумерната сечка поради профит и од скијачката инфраструктура. Спасете го Пирин. Нашето наследство е под закана, веднаш преземете нешто, напиша тој.

Тој сподели и петиција до премиерот со која што се бара зачувување на Пирин од комерцијалното сечење и скијачката инфраструктура.

Порака за зачувување на старите шуми во Пирин испрати и фондацијата на Леонардо ди Каприо.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img

Последни објави