30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

УЕФА ја изрече казната за Милан: Нема забрани или исклучување, туку ќе го одврзе ќесето

Италијанскиот гигант Милан доби парична казна од УЕФА, заради несредените сметки и прекршениот финансискиот фер-плеј. Иако се спомнуваа и исклучувања од Европа или забрана за купување на фудбалери во еден-два преодни рокови, сепак седумкратниот европски првак е казнет скоро, па безначајно.

Имено, поради долгот од 300 милиони евра, Милан треба да плати 20 милиони евра, од кои 5 ќе плати веднаш, а останатите 15 милиони евра се условна казна и ќе се активираат при следниот пропуст.

До следниот октомври кинеските сопственици мора да го платат долгот од 300 милиони евра, за да не добијат нови санкции.

 

Извор: Gol.mk

поврзани објави

Последни објави