35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Еден остров, пола држава или фудбалски клуб: Еве колку Меси ќе заработи до 2021. година

Аргентинецот Лионел Меси би можел да заработи за четири години повеќе од 400 милиони евра, ако точно се испостават информациите кои ги пренесуваат шпанските медиуми:

Еден остров, пола држава или фудбалски клуб, толку би можел да заработи неверојатниот аргентинец до 2021. година. Меси моментално има околу 50 милиони по година, дупло од она што го заработува Роналдо, пишува Марка.

Од 100 милиони евра, 71 милион е платата, 63,5 милиони се направени од фотографии и уште 70 за лојалност доколку остане до крајот на договорот на Барселона.

Кога платата ќе се помножи со четири и на тоа ќе се додаде бонус и права од фотографија, Аргентинецот би за четири години можел да инкасира околу 417, 5 евра. Просторот за зголемување тука не престанува. Ако Барселона ја освои Лигата на шампиони, Меси ќе биде побогат за 12 милиони евра, а ако Меси одигра барем три петине од натпреварите, бонусот е нешто помалку од 2 милиони евра.

поврзани објави

Последни објави