29.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

Трамп: Нема финансиска помош за Палестинците, ако не ги продолжат мировните преговори

Палестинците мора да се вратат на мировните преговори со Израел за да добијат американска финансиска помош, порача претседателот на САД, Доналд Трамп.

Тој изјави дека тие нема да имаат финансиска помош доколку не седнат да разговараат за мир. Палестинците ги прекинаа преговорите со Израел, во кои учествуваат и САД, по признавањето на Ерусалим за главен град на Израел од американската администрација.

поврзани објави

Последни објави