fbpx
20.8 C
Skopje

ТРАНСФЕРИТЕ ОД АРСЕНАЛ: Ѓаволски добри за Јунајтед + ВИДЕО

АКТУЕЛНО

Преку неделата Манчестер Јунајтед и Арсенал ги официјализираа трансферите на Алексис Санчез  и Хенрих Михитариан. Двата клуба не објавија параметри после договорот, но според претпоставките, “црвените ѓаволи“ доплатиле 10 милиони фунти на топчиите.

Сите трансфери меѓу Манчестер Јунајтед и Арсенал – “Тие на Јунајтед се далеку поуспешни“.

Како најсилни примери од погоре наведеното тврдење се Робин Ван Перси и Дејвид Хард. Холандскиот репрезентативец не се задржа многу долго на Олд Трафорд, но во 86 меча во Премиер лигата постигна 48 гола. Уште во својата прва сезона тој ја доби титулата на Англија, нешто, кое не успеа да го постигне со Арсенал цели осум години.

 

Покојниот Хард исто така беше вистинското засилување за Ман. Јунајтед. После 166 натпревари со 97 голови во Англија, тој го напушта Арсенал, за да премине на “Театарот на соништата“ за 50 илјади евра. Со екипата на Манчестер Јунајтед има 114 голови во 202 фудбалски средби, а преку сезоната 1967/68 црвените ѓаволи заработуваат огромни финансии. Најдобриот момент за Хард за клубот е во 1963 година, кога тој се запишува во листата на стрелци против Лестер на финалето за ФА КУП, добиен со 3:1.

Во обратна ситуација, резултатите на Арсенал не се толку позитивни, односно трансферите во таа насока не се толку успешни. Не случајно бившиот халф на лондончани Реи Парлор го изјави следното после преминувањето на Ван Перси во Јунајтед.

ФОТО

– Поминаа многу години откако Арсенал продаде играч на Манчестер Јунајтед. Последниот случај е со Френк Стеиполтон преку 1981 година. Сега добивме голем удар, бидејќи го засиливме нашиот основен конкурент“, изјави тогаш тој.

ЦЕЛОТО ВИДЕО – ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -