fbpx
20.8 C
Skopje

Ципрас: Грција нема да толерира предизвици кон нејзиниот интегритет

АКТУЕЛНО

Грција нема да толерира никакви предизвици кон нејзиниот територијален интегритет, изјави денеска грчкиот премиер Алексис Ципрас.

Изјавата на Ципрас следи по инцидентот од понеделникот кога се судрија грчки и турски брод крај осторовот Имија/Кардак во Егејското Море, за чиј суверените спорат Атина и Анкара.

– Нашата порака е јасна. Грција нема да доволи, прифати или толерира каков и да е предизвик кон нејзиниот територијален интегритет, порача Ципрас.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -