16.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024
Платено политичко рекламирање

Жбогар: Постои постветеност за решавање на спорот за името, добро е што дискусиите продолжуваат

Амбасадорот на Европската Унија Самуел Жбогар при денешната посета на Прилеп изјави дека постои посветеност за решавање на спорот за името, а дека дискусиите се интензивираат за изнаоѓање на решение прифатливо за двете страни.

– Добро е што дискусиите продолжуваат и дека се интензивираат. Гледаме дека од двете страни постои посветеност за изнаоѓање решение кое ќе биде прифатливо за двете страни. Ние со нетрпение ги очекуваме состаноците кои ќе бидат оваа недела. Како Европска Унија одблиску го следиме ова прашање и, се разбира, процесот го поддржуваме од страна – изјави Жбогар.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави