fbpx
5.8 C
Skopje

Професорката Котлар им порача СДСМ: Пукајте, ние и сега држиме историски час! Честит Илинден, Македонија вечна!

АКТУЕЛНО

Професорката од Институтот за национална историја Наташа Котлар, која беше гостин во отвореното студио на МРТ за Илинден, испрати порака до владејачката партија откако СДСМ ја осуди програмата од преносот и побара оставки.

„По повод заедничкото учество со професорот Михајло Миновски во пригодната емисија за ИЛИНДЕН на МТВ, ќе одговорам со парафразирање на една позната мисла: „Пукајте, ние и сега држиме историски час! Честит Илинден, Македонија вечна!“.

Фразата која ја употребува Котлар потекнува од Втората светска војна во Србија. „Pucajte, ja i sada drzim svoj cas“ му се припишува на директорот на гимназијата во Крагуевац, Милоје Павловиќ, кој бил стрелан од фашистите во октомври 1941 година, заедно со своите ученици.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -