fbpx
11.8 C
Skopje

Зоран Заев: Ќе поднесам оставка ако на референдумот има повеќе гласови „против“

АКТУЕЛНО

Ќе поднесам оставка ако на референдумот има повеќе гласови „против“ од „за“, рече денеска премиерот Зоран Заев од отвореното студио на 1тв во Охрид.

Според него, добро е, не само за државата, туку и за ВМРО-ДПМНЕ да повика на излезеност на референдумот, а граѓаните да се изјаснат како сакаат.

– Пред лидерите на политичките партии реков, ако сме за ЕИ и НАТО, ајде нашите партиски определби да ги ставиме на страна или во втор план, а државата да биде на прво место, истакна Заев, откако претходно информира дека на ВМРО-ДПМНЕ и поунудил да влезе во Владата за заедно да го „одработат“ референдумот, но опозициката партија одбила, останувајќи на барањето за аменстија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -