30.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

Еве што се случува со вашето тело кога секојдневно конзумирате лубеница

Лубеницата е една од причините што на повеќето летото им е омилено годишно време. Сочна и слатка, лубеницата е еликсир и чувар на здравјето.

Лубеницата може да направи многу повеќе отколку што знаеме и мислиме:

Ви откриваме 9 важни благодети на ова слатко овошје.

Поубава кожа

Благодарејќи на високата количина на витамин А и C, кожата останува здрава, а ќе ве штити од штетните UV зраци.

Поубава коса

Нема само кожата да има корист од лубеницата! Косата ќе ви биде побујна, а опаѓањето ќе се намали.

Го подобрува здравјето на срцето

Лубеницата е полна со цитрулин, аминокиселини. Во телото се претвора во аргинин и ги опушта крвните садови. Со тоа се подобрува протокот на крв.

Го подобрува работењето на бубрезите

Лубеницата испорачува доста течности до бубрезите и бешиката – што е важно за изнесување на токсините и отпадните производи.

Го подобрува видот

Богати се со бета-каротен, што е добро за видот.

Го подобрува здравјето на коските

“Јаките коски се добиваат од млекото”, не учеа родителите. Меѓутоа, за коските е здрава и лубеницата. Како и доматот, и лубеницата содржи ликопен, кој го смалува развојот на остеопороза, а високата концентрација на калциум, ги чува коските и зглобовите.

Го намалува крвниот притисок

Зголемениот крвен притисок доведува до зголемен ризик од мозочен удар или срцев удар. Со конзумирањето на лубеница тоа може да се спречи. Тоа е поради цитрулин амино киселините, кои се наоѓаат во големи количини во лубеницата и кои ги опуштаат крвните садови и ја подобруваат циркулацијата.

Добра е за мускулите

Лубеницата го поттикнува рехабилитирањето на мускулите после тренинг.

Спречува рак на простата

Не само што ја зајакнува машката потенција, благодарејќи на лубеницата, можете да спречите и развивање на канцерогени заболувања на простатата.

поврзани објави

Последни објави