fbpx
11.8 C
Skopje

Албанскиот претседател ги повика сите Албанци во Македонија да гласаат ЗА промена на името на Македонија

АКТУЕЛНО

Албанскиот претседател Илир Мета ја определи интеграцијата на регионот во ЕУ и НАТО како многу значаен процес за неговата иднина. Според Мета Македонија се наоѓа во многу значаен, поволен и оптимистички период по стагнацијата во односите со Грција, Европската унија и НАТО.

За „Албаниан дејли њуз“ Мета изјави дека Албанија без никакво двоумење, го поддржува и охрабрува директниот дијалог меѓу Атина и Скопје. Мета ја искористи приликата да ги повика сите Албанци во Македонија да учествуваат на референдумот на 30 септември и да гласаат за договорот, за отворање на ново поглавје не само во корист на интеграцијата на Македонија, туку и нивната иднина во оваа земја.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -