5.8 C
Skopje
Tuesday, November 28, 2023

Сведоштво низ солзи во емисија: Ме избркаа од работа во општина Бутел, зошто не гласав на референдумот

Жена од Скопје, мајка на дете со посебни потреби, која работела во општината Бутел, во утринска емисија го обвини градоначалникот дека ѝ се заканил и ја уценувал да излезе на референдумот да излезе да гласа. Бидејќи не излегла на референдум, била избркана од работа. жената работела во општината за 6000 денари.

-Преку секретрката негова постојано ни се јавуваа дома да гласаме. Јас не бев дома, кога се јавиле. После се проверени списоците и кога виделе дека не сум излегла на гласање, ме избркаа од работа, вели жената, која е со високо образование, но поради потребите на детето, работела со скратено работно време.

Таа објаснува дека два дена по референдумот, без најава и предупредување била избркана. Исто така, таа објаснува дека биле вработени во општината на договор на дело, кој им бил продолжуван на 3 месеци, а последен пат бил продолжен точно до 30 септепври.

Таа открива дека нејзиниот сопруг, пак, добивал смс со истата содржина, а ситуацијата се вжештувала како што наближувал референдумот и било јасно дека излезноста е мала.

Извор: 365вести

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -