Димитров: Додека се караме за историјата, младите го напуштаат својот дом и подобра иднина бараат надвор

0
1
Никола Димитров

Во регионот на Западен Балкан се уште постои своевиден натпревар за тоа кој е најстар, чија историја е пославна, кој бил полошо третиран од другиот и бил поголема жртва и додека ние ја водиме таа дискусија, нашите млади таленти го напуштаат својот дом и својата подобра иднина ја бараат надвор, порача денеска шефот на дипломатијата Никола Димитров на панелот „Транатлантските перспективи и Западен Балкан“.

Панелот се одржа во организација на Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ Скопје, Берлинската канцеларија на Германскиот Маршалов Фонд, Џорџ Маршаловиот Европски центар за безбедносни студии и Белградскиот Фонд за политичка извонредност.

-Мора да најдеме сила да се соочиме директно со нашите проблеми и да сториме се што е можно за да го отклучиме потенцијалот на регионот, за поголема стабилност и безбедност, потенцијалот да станеме Европејци, со пристапувањето во ЕУ, истакна Димитров, нагласувајќи дека актуелната Влада, по успехот за отворање на патот земјата да стане 30. членка на НАТО сега е фокусирана кон почетокот на преговорите со Унијата.

Шефот на дипломатијата истакна дека е потребно да создадеме регион во кој ќе се извојува победа над површниот национализам и патриотизам и да се отстапи место за визионерскиот патриотизам.

Димитров во своето обраќање се осврна на членството на Северна Македонија во НАТО, процесот на решавање на споровите со соседите, односно постигнувањето на Договорот за добрососедство со Бугарија и решавање на спорот за името со Грција, но и како овој модел на решавање спорови понатаму позитивно ќе влијае врз интегративните процеси во регионот, пред се во решавањето на спорот меѓу Белград и Приштина.

-Членството во НАТО е стратешка цел на Република Северна Макеоднија и нешто со што ќе овозможиме да се создаде побезбедна иднина за младите генерации. Оние кои ќе дојдат по нас да живеат во побезбедна иднина, со цел тие да не го поставуваат прашањето што ќе се случи со нашата земја, рече тој.

Потсетети дека на 6 февруари тој имал привилегија да биде сведок на потпишувањето на протоколот од страна на постојаните претставници на 29. земји-членки на Алијансата и додаде дека земјава ќе има можност во декември да учествува на Самитот на Алијансата во Лондон, како рамноправна – 30. членка на НАТО.

-Подготвени сме за ова ново поглавје да се приклучиме кон НАТО и оваа можност не ја земаме здраво за готово, не се работи само за тоа да добиеме одредени бенефиции, туку и да ги преземеме одговорносите, кои произлегуваат од членството, рече Димитров и посочи дека фокусот е на силна правна држава, слобода на медиумите, борба против корупцијата и ред други вредности кои се почитуваат и негуваат во трансатлантското семејство.

Потсети дека ратификацијата на Протоколот веќе почнала во парламентите на земјите-членки, прва тоа го стори Грција, потоа Црна Гора, Албанија, Бугарија и други земји од регионот, со што, како што посочи Димитров се потврдува значењето на пристапувањето на земјава во Алијансата од аспект на регионалната безбедност и просперитет.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here