fbpx
17.8 C
Skopje

ФОТО: Во напад на Боко Харам во Нигерија загинаа единаесетмина

АКТУЕЛНО

Најмалку единаесетмина луѓе загинаа во напад на екстремистите на исламската група Боко Харам на североистокот во Нигерија, јавуваат од безбедносните сили на државата.

Нападот е извршен во Маидугури, клучниот град во североисточна Нигерија, силна експлозија одекнала околу полноќ кога три жени самоубијци дигнале во воздух камиони во периферијата на градот.

Единаесет загинале а седум борци на граѓанската самоодбрана се борат за живот по експлозијата.

„ Повеќето од камионите се уништени, како и вредна стока која се наоѓала во нив, наменета за извоз во Чад“, изјави еден од сведоците.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -